Poradnik pacjenta

 

1. Jaka jest różnica między pedicure podologicznym a kosmetycznym?

Z pedicure podologicznego (leczniczego) powinny korzystać osoby z już powstałymi dolegliwościami na stopach takimi jak: odciski, modzele, brodawki, hiperkeratozy, pękające pięty, posiadające paznokcie dystroficzne lub grzybicze

Zabieg poprzedza wywiad ze specjalistą podologiem, wnikliwa analiza stopy pacjenta, wypełnienie karty pacjenta oraz zaplanowanie, opracowanie i omówieniem zabiegu - w razie konieczności odpowiedniej terapii. Dopiero po tak przygotowanym gruncie następuje czynność pedicure podologicznego, który obejmuje: oczyszczenie wałów paznokciowych, obcięcie paznokci , oczyszczenie skóry stóp z modzeli i nagniotków, ewentualnie przygotowanie rozpadlin i pęknięć na piętach do dalszej terapii lub przygotowanie wrastających paznokci do zabiegu tamponady lub do założenia klamer ortodoksyjnch. Omówienie zaleceń w doborze odpowiedniego obuwia oraz programu niezbędnego postępowania po zabiegu podologicznym. Często takiemu zabiegowi towarzyszy wykonanie dokumentacji zdjęciowej, w celu obserwowania zmian na skutek przeprowadzonych czynności bądź zaplanowanej terapii. 

Uwaga - pedicure podologiczny wykonuje się nazywaną techniką suchą - nogi nie moczone są podczas kąpieli w wodzie tylko zmiękczane odpowiednimi preparatami w zależności od problemu.

Pedicure kosmetyczny, dotyczy stopy bez znaczących odchyleń i zmian chorobowych. Nie posiadającej rozpadlin, modzeli i innych widocznych anomalii. Obejmuje aromatyczną kąpiel w wodzie z olejkami, następnie oczyszczenie wałów paznokciowych oraz paznokci i skóry stopy oraz przygotowanie jej do dalszego upiększania (np.pomalowania lakierem, żelem i.t.p.)  Zakończony pillingiem i krótkim masażem Stopy po zabiegu powinny być zrelaksowane i zadbane.   

 

2. Czy zawsze trzeba decydować się na pełny pedicure podologiczny?

Nie, nie trzeba.  Można decydować się na pojedyncze zabiegi, np. usunięcia odcisku, zdjęcie modzeli lub  tylko obcięcia i oczyszczenia paznokci,  itp

 

3. Jak należy przygotować się na wizytę w gabinecie podologicznym?

Ponieważ zabiegi odbywają się w przypadku pedicure podologicznego na suchej skórze nóg, stopy powinny być czyste i najlepiej bez lakieru na paznokciach. Aby ocenić stan paznokci podolog musi je najpierw zmyć. Zajmuje to dodatkowy czas, który warto przeznaczyć na inne czynności. W sytuacjach, gdy klient po całym dniu np. pracy idzie bezpośrednio na zabieg  i czuje się niekomfortowo (obawa przed nieświeżym zapachem stóp) istnieje możliwość indywidualnego szybkiego odświeżenia się przed zabiegiem.

 

4.Na czym polega konsultacja podologiczna?

Konsultacja podologiczna polega na obejrzeniu stóp pacjenta i zmian na nich obecnych, przeprowadzeniu szczegółowego i wnikliwego wywiadu dotyczącego również stanu zdrowia oraz przyjmowanych leków,  Założeniu i wypełnieniu karty pacjenta, zaplanowaniu, omówieniu i opracowaniu  koniecznej i  odpowiedniej terapii indywidualnej. Przedstawieniu i omówieniu niezbędnych preparatów pielęgnacyjno-leczniczych tak wspierających w warunkach domowych jak i użytych w trakcie kuracji w gabinecie. W razie konieczności mogą być zalecone wykonanie niektórych badań, lub zalecona konsultacja z  innym  specjalistą, fizjoterapeutą, dietetykiem lub lekarzem: ortopedą, diabetykiem, flebotykiem, chirurgiem lub innym. Pacjent po konsultacji powinien mieć wytłumaczone nękające go wątpliwości jak również powinien otrzymac odpowiedzi na nurtujące go pytania. 

 

5.Czy usuwanie odcisków, brodawek lub zakładanie klamer na wrastające paznokcie są bolesne?

Generalnie dąży się do tego, żeby wszystkie zabiegi w gabinecie podologicznym wykonywane były bezboleśnie. Sprzyja temu wiedza, i doświadczenie personelu, nowoczesny sprzęt którym dysponujemy, odpowiednie specjalistyczne preparaty i narzędzia.  Zdarzają się jednak takie sytuacje-dotyczy to najczęściej wszelkiego rodzaju miejscowych stanów zapalnych - kiedy pacjent przychodzi do gabinetu już z większym lub mniejszym bólem. Dokładamy wtedy wszelkich starań i znanych nam możliwości oraz dostępnych preparatów, aby okres bólu był jak najbardziej krótkotrwały i pacjent miał przeprowadzony niezbędny zabieg przy jak największym komforcie.

 

6.Jak długo należy nosić klamry ortonyksyjne?

Wszystko zależy od kilku czynników: wieku pacjenta, rodzaju paznokcia, powodu wrastania lub zwijania się paznokcia, chorób i dolegliwości współtowarzyszących, zmiany przyzwyczajeń  (np. w przypadku noszenia zbyt wąskiego obuwia), współpracy pacjent-podolog, rodzaju klamry, szybkości rośnięcia paznokcia, uwarunkowań genetycznych, itd.

 

 

7. Czy pobieranie materiału do badań mykologicznych np. na obecność grzybów lub bakterii jest bolesne?

Nie, nie jest.

 

8. Dlaczego usuwanie chorobowo zmienionych części paznokcia (zmian grzybiczych) w przypadku leczenia się na grzybice jest zabiegiem niezbędnym?

Dlatego, że  pozwala preparatom leczniczym szybciej i skuteczniej penetrować chorobowo zmienione miejsca,  przez co przyspiesza czas terapii. Usuwa złogi pod paznokciem pozwalając mu szybciej przyrosnąć do macierzy.

Nasi partnerzy

  • indywidualne wkładki ortopedyczne Warszawa